3/2013
Pár hodin na Slunci 15.-16.3.2013

vložil: Ježek
vloženo: 17.03.2013

Pár hodin na Slunci
15.-16.3.2013
Už dlouho mne to táhne ven a nemůže se dočkat, až vyrazím. Mám před dovolenou a tak se rozhoduji mezi dvěma variantami. Jet za týden na Brdy, nebo už tento pátek na Střelu. Nakonec vítězí ta druhá. Kamarádi se chystají na akci T.O. Šedý Vlk s tím, že v pátek se sejdou na kempu Žluté Slunce.
Vyrážím minibusem na Mladotickou zastávku. Ten malý prostředek hromadné přepravy osob jen stěží pojme mou maličkost s kytarou a velkým báglem (Alice large). Vystupuji za mostem u Střely. Všude leží ještě dost sněhu a na stezce jsou jen zaječí stopy. Jdu po proudu a kochám se pohledy na řeku. Všude je klid, jen voda hučí. Řeka je plná. Jsem rád, že jsem si upustil od původního plánu jít pěšky z Kralovic a řeku za mlýnem přebrodit. Myslím, že bych ji musel spíš přeplavat, což by asi nebylo příliš příjemné. Pod skálou se chvíli zastavuji a přemýšlím, zda to nahoru vezmu oklikou příkrým svahem, nebo jako kdysi, přímo po skále. Romantik ve mně zvítězil. Jde se po skále. Zahýbám proti proudu potoka k vodopádu. Tůňka je z části zamrzlá a vodopád je více ledopádem. Zvedám hlavu a plánuji trasu výstupu. Všude leží sníh a na chyty není vidět. Po prvním úseku výstupu lituji, že jsem si dole nevyndal z Alice rukavice. Prsty mám zmrzlé na kost od hrabání sněhu. Má to ale své výhody. Ztvrdly mi v poloze jakýchsi háků, takže se mi dobře chytá za skalní výběžky :-D
Na vrcholu chvíli vydýchávám a při tom se kochám výhledy na řeku a okolí. Šedé mraky se postupně trhají a objevuje se i modrá obloha. Dokonce asi brzy vykoukne i Sluníčko. A jsem u kempu respektive nad ním. Dole je klid, tak jsem tu asi první. Slézám k obnovenému kempu a shazuji bagáž. Jde se na dřevo. Lámu několik starých a suchých lísek. Když beru pilu do ruky, zaslechnu dole od řeky hlasy. Po chvíli už vidím Loba a Zdeňka, jak se drápou do kopce. Za chvíli jsem tedy už tři. Lobovi zvoní mobil. Zatímco on po telefonu popisuje komusi cestu ke kempu, já slyším v údolí hlas. Po chvíli pochopím, že Lobo telefonuje s tím, kdo je pod kopcem. Není už nutné vysvětlovat zdlouhavě cestu, stačí jít za hlasem na kopci. A jsme čtyři. Dorazil Standa, který nechal auto ve Vrážném. Se soumrakem přituhuje. Teploměr padá k -10°. Postupně doráží ještě Hřib, který se urval a vyrazil i přesto, že tvrdil, že nepojede, Plaváček a k našemu velikému překvapení také Maličkej. Vybalujeme kytary a hrajeme. Zkřehlé prsty sice tolik neposlouchají, ale alespoň máme na co svést nedokonalosti ve hře. Oheň víc kouří, než hoří a tak se pěkně udíme. Teplota stále klesá. S přibývajícím mrazem se zrychluje kolování lahve s rumem. Spát jdeme pozdě v noci a poslední hodnota odečtená z teploměru činí -17°C.
Ráno se z vyhřátého spacáku nechce nikomu, ale Zdeněk se obětoval a rozdělal oheň. Postupně vstávají všichni ostatní. Celé společenstvo se rozpadá po snídani na několik skupin. Zdeněk s Maličkým zůstávají a půjdou na Chladnou, kde se setkají s účastníky drakiády. Standa s Plaváčkem jdou do Vrážného a jedou domů. Já s Lobem razím na vlak. Lobo pojede do Kaznějova pro nástroje a děti, by se s nimi dostavil na Chladnou a večer na hraní v Pláních. Já jedu do Plas a vracím se domu. Samotnému se mi nechce „riskovat“ na zasněžených stezkách nad řekou.
Vlakem tedy jedu do Plas a zde zjišťuji, že domů mi nic nejede. Mobil nemám, tak volám z telefonní budky domů, ať si mne vyzvednou. Tak končí asi nejkratší vandr mého života. Pobyl jsem na něm sotva dvacet hodin, ale stálo to za to.

Ahoj Ježek

Pohled na skály od řeky
Potok s vodopády
Vodopád či ledopád
Trasa výstupu severní stěnou
První zastavení - snad tam nespadnu
To lepší mám za sebou, teď mne čeká závěrečná stěna ...
Téměř na vrcholu. Nahnout dolů se nemohu, abych to nemusel lézt celé znovu ... Sníh na okraji je zrádný
Vrchol
Krásné výhledy do okolí
Žluté Slunce
Dřevo na večer.
a už hoří oheň
Jeden ze stavitelů kempu Hřib
Horký čaj přijde k duhu (Standa a Lobo)
dorazil i Plaváček
Plaváčkova snídaně od milující manželky
pohled do vymrzlé 'ložnice'